Browary - na tym się znamy. Inomero

Kadzie zacierno-warzelne

Kadzie zacierno – warzelne są to urządzenia spełniające dwie istotne w procesie produkcji piwa funkcje: zacieranie słodu i warzenie brzeczki. Są to zbiorniki wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej przeznaczonej do bezpiecznego kontaktu z żywnością, w Innomero z gatunku 304 izolowane poliuretanem, o kształcie walca. Wyposażone w mieszadło, systemy mycia i chłodzenia oraz sterowniki mikroprocesorowe utrzymujące zadane parametry technologiczne, takie jak temperatura i czas trwania procesu.

Inomero pozwala wybrać Klientowi rozwiązania optymalne do jego potrzeb uwzględniając przy tym wielkość wybicia i medium zasilające. Urządzenia mogą być zasilane: gazem ziemnym, gazem propan butan, olejem opałowym, parą lub energią elektryczną. Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy, a dokonany wybór musi zostać dobrze przeanalizowany. 

Oferujemy dwa warianty kadzi zacierno – warzelnych, wybieranych w zależności od dostępnych mediów na browarze.
Wariant 1 to urządzenia z płaszczem typu “dimpled jacket”, do którego podawana jest para dostarczana z wytwornicy pary. Wyposażone w system ogrzewania parą, kadzie zapewniają precyzyjne warunki termiczne niezbędne do prawidłowego przebiegu procesu warzenia. Wadą zastosowania tego rozwiązania jest wyższy koszt ich instalacji, za to przekłada się na przyspieszenie samego procesu. 

Wariant 2 to kadzie z płaszczem olejowym. Kadzie mogą być zasilane różnorodnymi źródłami energii, w tym gazem propan-butan, gazem ziemnym oraz energią elektryczną. Wadą zastosowania tego rozwiązania jest wydłużony czas podgrzewania zacieru czy brzeczki, co wpływa na długość całego procesu produkcyjnego.

Części robocze urządzeń w obu wariantach mają kształt okrągły, mieszadła w nich pracujące wyposażone są w płynną regulacją obrotów i kierunków, co pozwala piwowarowi na przeprowadzenie procesu zgodnie ze swoimi preferencjami i kunsztem – np. ustawienie wolnych obrotów lub zupełne wyłączenie mieszadła. Polerowane wnętrza mis roboczych dają możliwość łatwego mycia urządzeń. Dodatkowo wnętrza robocze mają podświetlenie, które ułatwia kontrolę zacieru. 

Warianty urządzeń natomiast różnią się nieco kształtem zewnętrznym, co zdeterminowane jest zastosowaniem różnych technologii podgrzewania mis roboczych.

Standardowo urządzenia obsługiwane są manualnie za pomocą umieszczonych na nich przycisków, ale istnieje możliwość podłączenia ich do  sterowników PCL. W opcji ze sterownikiem PLC kadzie zacierno – warzelne wraz z pozostałymi elementami linii technologicznej mogą być sterowane z pulpitu dotykowego w pełni automatycznie kontrolującego pracę całej instalacji strefy gorącej. Dzięki temu uzyskujemy powtarzalność wyrobu oraz łatwość pracy piwowara. 

Wszystkie nasze urządzenia, typoszeregi jakie stosujemy na browarach w zależności od wielkości warzelni i potem fermentora posiadają znak zatwierdzenia typu. Urządzenia dostarczamy w formie gotowej do działania, wyposażone w zawory, libelle i listwy pomiarowe. Automatyka znajduje się wewnątrz kadzi pod klapą rewizyjną za wyjątkiem przypadku ogrzewania parą, wtedy szafa sterownicza umieszczona jest osobno w wygodnym dla użytkownika miejscu. Możliwość ustawienia uruchomienia urządzenia w opcji auto start oferowana jest już w najprostszej wersji. 

Montaż kadzi polega na ustawieniu jej w miejscu docelowym, wypoziomowaniu oraz podłączeniu mediów we wcześniej przygotowane przyłącza.

Wykonujemy kadzie o wybiciu od 5hl do 50hl. Przy czym urządzenia o wybiciu do 20hl, zależnie od dostępnych mediów, mogą być ogrzewane za pomocą: gazu ziemnego, gazu propan butan, oleju opałowego, energii elektrycznej lub pary technicznej. Natomiast urządzenia o wybiciu powyżej 20hl w celu zapewnienia prawidłowości procesu zacierania i warzenia wymagają podłączenia do pary technicznej. 

W przypadku zakupu naszych kadzi zacierno-warzelnych jako oddzielnych urządzeń,  aby uniknąć potrzeby stosowania przejściówek, wyposażamy je w system przyłączy stosowany na browarze, na którym mają pracować. Jeżeli wykonujemy cały browar od podstaw przyłącza wszystkich urządzeń są w tym samym standardzie – w zależności od preferencji klienta mogą być gwintowane lub w systemie Triclamp.

Dostosowując projekt do wymagań Klientów dajemy możliwość własnej konfiguracji sprzętu. W przypadku strefy gorącej istnieje możliwość wykonania instalacji dwu-, trzy- lub cztero- „garnkowej”.

Więcej o szczegółach budowy kadzi zacierno – warzelnych znajdziesz tutaj targipiwne.pl

Oferowane typoszeregi

Strona w budowie – prosimy o cierpliwość

Masz pytanie, chcesz poznać więcej szczegółów lub porozmawiać o współpracy – zapraszamy

Porada praktyczna

Wielkość warzelni pozwala obliczyć maksymalne moce produkcyjne całego browaru. Sugerujemy naszym klientom opcję 1 do 1 czyli jedno warzenie do jednego fermentora. Z doświadczenia wiemy, że przyjęty dawniej przez piwowarów system 1 do 2 czyli  warzelnia 2 razy mniejsza od fermentorów ma uzasadnienie jeśli chodzi o rozruch drożdży i korektę zawartości cukru, jednak praktyka wskazuje aby jedno warzenie zapełniało jeden fermentor. Uzasadnieniem rozwiązania 1 do 1 jest doświadczenie naszych klientów. Zastosowanie zasady 1 do 1 powoduje, że przy 10 fermentorach masz 10 warzeń, a pozostałe dni poświęcasz na rozlew pakowanie, wysyłkę. Przy zastosowaniu zasady 1 do 2 przy warzelni o połowę mniejszej niż fermentory musisz warzyć codziennie. co nie jest efektywne.

Wniosek: przy większej ilości fermentorów lepszym rozwiązaniem jest duża warzelnia.