Browary - na tym się znamy. Inomero

Unitanki / Fermentory

Unitanki lub fermentory inaczej nazywane zbiornikami / tankami fermentacyjnym, to stalowe zbiorniki o kształcie cylindryczno – stożkowym, których podstawowym zadaniem jest zapewnienie odpowiednich warunków do fermentacji piwa z możliwością kontroli ciśnienia i temperatury. Aby stworzyć jak najlepsze warunki dla przebiegającego w nich procesu wyposażone są w płaszcz chłodzący w technologii “dimpled jacket”. Urządzenia te są kluczowym elementem wpływającym na jakość i smak wyrobu oraz efektywność procesu produkcyjnego. Odpowiedni dobór temperatury oraz ciśnienia znacząco wpływa na ostateczny smak piwa.

Zbiorniki wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej, w Innomero z gatunku 304 izolowanej poliuretanem, która gwarantuje odpowiednią higienę oraz brak zachodzenia reakcji chemicznych pomiędzy zbiornikiem, a znajdującym się w nim płynem.

Rozwiązania proponowane przez Inomero pozwalają w pełni wykorzystać objętość roboczą zbiornika, a naddatek na spienienie ustalany jest zależnie od rodzaju piwa produkowanego w zbiorniku. 

Ponadto budowa naszych tanków umożliwia po zakończonej fermentacji przejście do kolejnego etapu procesu produkcyjnego jakim jest leżakowanie, bez konieczności przetaczania piwa do kolejnego zbiornika.  

Jest to istotne w aspekcie ekonomicznym – ogranicza koszt instalacji, higienicznym – zmniejsza możliwość zakażenia podczas przetaczania oraz lokacyjnym – instalacja wymaga mniej miejsca.

Podłączenia rurowe pozwalają, w zależności od potrzeb, opróżnić cały zbiornik lub pobrać konkretną ilość piwa do celów np kontrolnych. 

Oferujemy tanki o pojemności od 100 do 12 000 litrów. 

W przypadku zakupu naszych tanków jako oddzielnych urządzeń,  aby uniknąć potrzeby stosowania przejściówek, wyposażamy je w system przyłączy stosowany na browarze, na którym mają pracować. Jeżeli wykonujemy cały browar od podstaw przyłącza wszystkich urządzeń są w tym samym standardzie – w zależności od preferencji klienta mogą być gwintowane lub w systemie Triclamp.

Wszystkie nasze urządzenia jakie stosujemy na browarach posiadają znak zatwierdzenia typu a do klienta dostarczane są gotowe i kompletne do działania.

Montaż urządzenia polega na ustawieniu urządzenia w miejscu docelowym, wypoziomowaniu oraz podłączeniu mediów we wcześniej przygotowane przyłącza.

 

Więcej o budowie fermentorów dowiesz się tutaj targipiwne.pl

Oferowane typoszeregi

Strona w budowie – prosimy o cierpliwość

Masz pytanie, chcesz poznać więcej szczegółów lub porozmawiać o współpracy – zapraszamy

Porada praktyczna

Podczas projektowania browaru należy podjąć decyzję czy rozdzielimy proces fermentacji i leżakowania na różne urządzenia czy też zastosujemy unitanki, które połączą oba procesy. Uzależniona jest ona od:

  • planowanego wybicia – np proces fermentacji trwa 1 tydzień a leżakowanie 3, w takim przypadku mając jeden fermentor i np 4 zbiorniki leżakowe doprowadzamy do sytuacji, w której fermentor wykorzystany jest maksymalnie, ponieważ po procesie fermentacji przelewamy piwo do zbiorników leżakowych, 
  • od rodzaju piwa jakie będzie produkowane – różne rodzaje piwa potrzebują różnej temperatury leżakowania, którą łatwiej jest zadać i kontrolować w unitankach, 
  • oraz dostępnych zasobów finansowych i infrastruktury.

Zastosowanie samych unitanków, jako fermentorów a potem również jako zbiorników leżakowych w fazie inwestycji jest niewątpliwie droższym rozwiązaniem, niemniej na etapie eksploatacji ogranicza czas, czynności i ryzyko zakażenia związane z przetaczaniem piwa. Ponadto z doświadczenia naszych klientów wiemy, że przeprowadzanie procesu leżakowania w unitankach, ze względu na ich budowę i umiejscowienie rur spustowych, pozwala wykorzystać pełen potencjał zbiornika, co jest dość istotne jeśli podczas procesu leżakowania decydujemy się na dodanie chmielu w celu poprawienia walorów smakowych piwa – tutaj klient na jednym rozlewie uzyskiwał 100 litrów piwa więcej.

Niejednokrotnie najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie posiadanie zarówno unitanków, jak i zbiorników leżakowych, aby móc produkować różne style piwa i dostosowywać się do zmieniających się potrzeb produkcyjnych.